View Lucia and Benita’s Results Online on the USEA Website:

Lucia’s Results                 Benita’s Results

Notable Results over the years:

Lucia Strini                                                 Benita Strini

2014                                                                                2014

4th Place- Morven Park- Galway Bay Cooley- Intermediate           2nd Place- Berkshire College HT- Cooley All Out- BE100
1st Place- Morven Park- Run The World- Novice                           1st Place- Keysoe HT- Miss Dynamic- BE90 (Novice)
36th Place- Plantation Field- Galway Bay Cooley- CIC**          5th Place- Pine Top Advanced HT- Little Swift- Intermediate
4th Place- Plantation Field- My Royal Cooley- Preliminary
1st Place- Fairhill HT- My Royal Cooley- Training
1st Place- Maryland HT- Reddina Cooley- Training
10th Place- Bromont International 3Day-Galway Bay Cooley- CCI*

2013                                                                                2013

25th Place- Virginia H.T.- CCI*- Galway Bay Cooley                 4th Place-  USEA Intermediate Adult Amateur
1st Place- Virginia H.T.- Beginner Novice- Bijoux                    4th Place- Preliminary Adult Amateur
43rd Place – Fairhill International- Petit Filou II- CCI**            32nd Place (out of 70)- Plantation Field- Little Swift- CIC**
50th Place- Plantation Field- Galway Bay Cooley- CIC*          3rd Place- Richland Park HT- Little Swift- Intermediate
5th Place- VAHT- Oudo- Intermediate                                   3rd Place- Fairhill HT- Little Swift- Intermediate
5th Place- Bromont International 3Day- Petit Filou II- CCI*     19th Place- Bromont International 3Day- Little Swift- CCI*
15th Place- Fairhill HT- Sammy Jo- CIC**

2012                                                                                 2012

5th Place- Seneca Valley- Intermediate- Carlingford Merlot           1st place- Virginia HT and CCI1*- CCI*- Sammy Jo
5th Place- Virginia H.T.- Intermediate- Carlingford Merlot              3rd place- Morven Park Area II Champ. Preliminary- Sammy Jo
1st Place- MCTA- Intermediate- Carlingford Merlot                       3rd place- Plantation Field HT- Preliminary- Sammy Jo
2nd Place- The Fork H.T.- Preliminary- Oudo                               4th place- Cosequin  Stuart HT + CIC- CIC1*- Sammy Jo
3rd Place- Poplar Place Farm H.T.- CIC*- Carlingford Merlot          3rd place- Seneca HT- Preliminary- Sammy Jo
1st place- Southern Pines I- Preliminary- Carlingford Merlot         1st place- Plantation Field Ht- Preliminary- Sammy Jo
2nd place- Sporting Days H.T.- Preliminary- Oudo                        2nd place- Southern Pines HT- Training- Sammy J

 2011

4th place- Richland Park- CIC**- Gibstar
4th place- Southern Pines II- Advanced- Oudo
5th place- Red Hills International- Advanced- Oudo
3rd place- Pine Top Spring Advanced H.T.- OI- Ideal Contini
2nd place- Sporting Days H.T.- Preliminary- Oudo

 2010/2009/2008

19th place- Fair Hill International- CCI**- Oudo
14th place- Plantation Field- CIC**- Oudo
18th place- Richland Park- CIC**- Oudo
1st place- Loudoun- OP- Oudo
3rd place- Virginia H.T.- OT- Oudo
3rd place- Pine Top II- OP- Oudo
1st place- Full Gallop Farm- OT- Oudo

2007

3rd place- River Glen H.T.- YOI- Liste de Folie
1st place- River Glen H.T.- OT- Oudo
2nd place- Maryland H.T.- OT- Oudo
2nd place- Plantation Field H.T.- OT- Oudo
2nd place- Seneca Valley PC H.T.- YOI- Liste de Folie
1st place- Virginia H.T.- JYOP- Liste de Folie
1st place- Morven Park Spring H.T.- JYOP- Liste de Folie
1st place- Southern Pines H.T. II- CIC*- Pantalaimon

2006

2nd place- Morven Park Three-day Event&H.T.- CCI* YR- Liste de Folie
3rd place- Plantation Field H.T.- OI YR- Addis Abba
2nd place- Fair Hill International- OP JY- Addis Abba
1st place- MCTA- OP JY- Pantalaimon
1st place- Loudoun Hunt PC H.T.- P JY – Liste de Folie
2nd place- The Fork H.T.- OP- Liste de Folie
1st place- The Fork H.T.- OP- Pantalaimon
2nd place- Poplar Place Farm March H.T.- CIC1*- Liste de Folie
2nd place- Southern Pines H.T.- Pantalaimon
1st place- Pine Top Winter II- Liste de Folie
3rd place- Full Gallop Farm H.T.- OP JY- Pantalaimon
2nd place- Full Gallop Farm H.T.- OP JY- Liste de Folie
1st place- Poplar Place Farm H.T.- OT- Pantalaimon
*USEF Developing Rider Program- funded by scholarship- Addis Abba
Area II Year End Standing- Champion- YR Preliminary- Liste de Folie
US Eventing Assn. National Standing- 8th place- Young Rider Overall
8th place- Senior Rider- Preliminary
US Eventing Assn.- Listed de Folie ranked 6th Preliminary Horse Nationally

2005

6th place- Virginia H.T.- CCI**(w/out)-Addis Abba
5th place- Radnor Hunt Three-day Event&H.T.- CCI**- Addis Abba
1st place- Seneca Valley PC H.T.- OTC- Pantalaimon
1st place- Millbrook H.T.- OI YR- Addis Abba
3rd place- Plantation Field May H.T.- OP JR- Addis Abba
1st place- Plantation Field May H.T.- OP JR- Liste de Folie
1st place- Jumping Branch Farm H.T.- OP JY- Addis Abba

2004

1st Place- Morven Park 3-Day and H.T.- CCI*- Addis Abba
1st Place- Virginia International Three Day Event- CCI*JY- Pandora II
2nd Place- Morven Park Spring H.T.- OI YR- Pandora II
**Area II Year End Standing- 4th place- YR Preliminary- Addis Abba
Reserve Champion- YR Preliminary- Pandora II
8th place- YR Intermediate- Pandora II
US Eventing Assn.. National Standing- 3rd place- YR Preliminary Level

2002

5th place- Virginia 3-Day Event- CCI*- Stella
Member of the Area II CCI Team NAYRC- Team 3rd Nationally, Individually 4th place Junior Division- Stella
Area II Year End Standing- 3rd place YR Preliminary level-Stella